TAKSİRLE YARALAMA SUÇUNDAN HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERİLEN UZMAN ERBAŞ HAKKINDA EMSAL KARAR

TAKSİRLE YARALAMA SUÇUNDAN  HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERİLEN UZMAN ERBAŞ HAKKINDA EMSAL KARAR

TAKSİRLE YARALAMA SUÇUNDAN  HAKKINDA SORUŞTURMA İZNİ VERİLEN UZMAN ERBAŞ HAKKINDA EMSAL KARAR

Komando  Tabur Komutanlığında Piyade Uzman  Çavuş olarak görev yapan ve Hudut Karakolu sorumluluğundaki hudut hattında ani olaylara müdahale unsuru olarak görevlendirilen uzman çavuşun,  görevde olduğu gece saat 03:00 sıralarında sınır ihlali yapıldığına dair bir bilginin ulaşması üzerine görevli diğer personel ile birlikte olay yerine intikal etmişlerdir.

 Sınır ihlali yapan kişileri caydırmak amaçlı havaya iki el ateş edilmiş, olay anında  görevli diğer personel hafif derecede yaralanmıştır.  Taksirle yaralama suçu oluştuğundan bahisle  Askeri Ceza Kanunu Ek Madde 15 uyarınca uzman çavuş hakkında soruşturma izni verilmiştir.

Uzman çavuşun,  meydana geren yaralama olayına neden olmadığı ve  isnat edilen eylemin hakkında soruşturma yapılmasını gerektirecek nitelikte bulunmadığı gerekçesiyle soruşturma izni verilmesine yönelik kararın  kaldırılması talebiyle Bölge İdare Mahkemesine itirazda bulunulmuştur.

Yapılan itiraz incelemesi sonucunda Bölge İdare Mahkemesi,  itirazın kabulüne ve  itiraz konusu kararın kaldırılmasına kesin olarak karar vermiştir.

Avukata Sor!


Kategoriler

Diğer Başlıklar

"Komando Olamaz" Raporu Alan Uzman Erbaşların Sözleşmelerinin Feshedilmesi İşlemi ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

"Komando Olamaz" Raporu Alan Uzman Erbaşların Sözleşmelerinin Feshedilmesi İşlemi ile İlgili

12-06-2020

SAHİL GÜVENLİK VE JANDARMA PERSONELİNİN 375 SAYILI KHK KAPSAMINDA KAMU GÖREVİNDEN ÇIKARILMASI

SAHİL GÜVENLİK VE JANDARMA PERSONELİNİN 375 SAYILI KHK KAPSAMINDA KAMU GÖREVİNDEN

12-05-2020