Sınıflandırma veya Branş Belirleme Çizelgeleri nedir?

Sınıflara veya branşlara ve görev niteliklerine göre (1) ve (2) numaralı olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Bu çizelgelerde Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığındaki bütün sınıflar veya branşlar belirtilmiş ve Hastalıklar Listesindeki (A), (B) ve (D) dilimlerinin sınıf veya branş ve rütbelere göre karşılıkları sıralanmıştır. 

  1. Y. C. 19-11-2021

    Merhaba iyi günler, Ben 2018 li Jandarma Astsubayım yaklaşık 6 ay önce Ms (Multipl Skleeoz) teşhisi konuldu. Mesleğe girişte böyle bir hastalığım yoktu. Yaklaşık 4 5 ay sonra sözleşme yenilemek için sağlık raporu alacağım, her hangi bir engel teşkil eder mi şimdiden teşekkür ederim

    • Alptekin & Işık & Özer Hukuk Bürosu @Y. C.19-11-2021

      Eğer bu hastalıktan tanı konulursa, B dilimine tekabül etmektedir. Size "Sınıfı görevini yapamaz" kararlı sağlık kurulu  raporu verilir. Sözleşmeli  astsubayların sağlık yetenekleri, rütbe ve kıdemce emsalleri olan kendi sınıfının veya branşının muvazzaf subay ve astsubaylarına göre değerlendirilmektedir. Buna göre sınıfı veya branşı görevini yapacak sağlık yeteneklerine sahip olanlar görevlerine devam eder. “Sınıfının veya Branşının Uygun Kadro Görev Yerlerinde Görev Yapar” veya “Sınıfı veya Branşı Görevini Yapamaz” kararlı sağlık kurulu raporu verilenlerin durumu bağlı bulunduğu Kuvvet Komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından değerlendirilir. 

Avukata Sor!